fotografi

Sova

Pred nedávnom som šiel okolo miesta, kde pred rokom hniezdila sova. Vtedy tam bolo kopec ľudí, ktorý si ju chceli zvečniť spolu s jej mláďatami. Boli tri.

PozorovateliaTu je možné vidieť niektorých aj s ich výbavami. Minimálna dĺžka výbavy ( 🙂 myslím objektívu) bola 300 mm. To som sa s mojím 80-200 objektívom nemohol rovnať. Zväčša to boli dôchodcovia alebo ľudia krátko pred dôchodkom. Bol síce víkend, no i počas pracovného dňa ich tam bolo dosť. Viem to, lebo som tam bol i ja v tom čase. 🙂

sovičkaTu je to, čo som odfotil so svojím objektívom. Spravil som samozrejme chybu. ISO som nechal nízke, čo spôsobilo krátky čas, následkom čoho je fotka trochu rozmazaná. Aspoň si všimnete rozdiel. Rozdiel v čom?

Zastavil som sa na tomto mieste opäť. Možno by som sa nezastavil, keby nevidím pár aut parkovať poblíž. Tým pár myslím doslovne 2 autá. Jedno po mojom príchode odchádzalo. Prišiel som bližšie k miestu a videl som jedného pána s fotoaparátom a dlhým objektívom, ako sa díva do korún stromov. “Je tu opäť”, pomyslel som si. A bola. Pani sova sa po roku vrátila a opäť tu hniezdi. S pánom sme sa chvíľu porozprávali a pred odchodom som si chcel ako dôkaz spraviť fotku.

No svoj najdlhší objektív som nemal so sebou. Len 100 mm makro objektív.  Nebolo to najhoršie, no sova nejako moc nevynikla, ba sa strácala na tom strome.

Pán s dlhým objektívom sa trochu pousmial a spýtal sa ma, či mám Nikon. Keď som potvrdil, ponúkol mi svoj objektív, nech si spravím fotku. Trochu lepšiu ako s tým 100 mm makrom. Tu je.

sova

Pani sova. Aká pekná, keď človek použije vhodný objektív. A tie pazúre. No paráda.

Poďakoval som sa a šiel domov. Samozrejme potešený.

Ak v prehliadači stlačíte F11 tlačidlo, alebo v menu si nájdete “full screen” nastavenie, tak môžete fotku vidieť na celú obrazovku, skoro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *